Poszukujesz odpowiedniej liny żeglarskiej?

Z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze liny żeglarskie, jakie są znacznie lepsze od swoich poprzedników, zwłaszcza w kontekście ich zastosowania czy właściwości oraz parametrów technicznych, o których bez wątpienia należy wspomnieć. Dlatego wcale nie jest łatwo wybrać liny żeglarskie, bez zapoznania się z ich specyfikacją, również uwzględnienia ich funkcjonalności, a także jednostki na jakiej taki osprzęt żeglarski ma się co zrozumiałe doskonale sprawdzić. Ważne jest, aby liny żeglarskie umożliwiły nam bezpieczne i prawidłowe ich użytkowanie, były odporne na ścieranie lub inne czynniki jakie mogą doprowadzić dosyć szybko do ich uszkodzenia i zniszczenia.

Co wyróżnia poszczególne rodzaje lin żeglarskich?

Liny żeglarskie dzielimy na te, które produkowane są z naturalnego materiału w tym bawełny, kokosa, manili czy sezamy, oraz te jakie powstają na skutek zastosowania materiałów syntetycznych. Oczywiście liny żeglarskie syntetyczne, są dużo bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, cechują się wysoką elastycznością i negatywnych wpływem ze strony substancji chemicznych. Z tego też powodu zazwyczaj wybieramy liny żeglarskie syntetyczne, wśród których rozróżniamy:

– Liny polietylenowe, odporne na promieniowanie słoneczne i negatywne oddziaływanie ze strony substancji chemicznych. Zaliczają się one do najtańszych lin, niestety są podatne na ścieranie oraz ślizganie się w dłoniach czy też dotyka je kurczliwość temperaturowa.

– Liny polipropylenowe jakie cechuje wysoka elastyczność oraz odporność na substancje chemiczne, również swoista pływalność czy niska ścieralność również podczas ich skręcania oraz zginania.

– Liny poliestrowe, nie tracą na swojej elastyczności oraz miękkości pomimo kontaktu z wodą, nie zaliczają się do tych najbardziej rozciągliwych, są wytrzymałe na skręcanie, zginanie oraz promienie UV

– Liny PBO są niepalne oraz odporne na ścieranie, mówi się o nich jako najbardziej zaawansowanych technologicznie pod kątem zastosowanego materiału.

– Liny aramidowe są 5 razy lżejsze od stali, a posiadają podobną wytrzymałość mechaniczną.

– Liny vectranowe, odporne na wysokie temperatury czy składniki chemiczne, wytrzymałe oraz mało przy tym rozciągliwe.

Jakie liny żeglarskie warto pozyskać i jednocześnie stosować

Jakie więc liny żeglarskie będą dla nas najbardziej odpowiednie, oraz które jako osprzęt żeglarski warto pozyskać? Należy przeanalizować ich wady oraz zalety, również możliwość zastosowania w konkretnych warunkach czy miejscu, pamiętać też musimy o tym, jak będzie ona obsługiwana. Niech jednocześnie profesjonalne i najlepsze liny żeglarskie, czy inny profesjonalny osprzęt żeglarski, zawsze pochodzi z odpowiedniego źródła, zapewni nam do nich dostęp sklep żeglarski z prawdziwego zdarzenia. Właśnie z nim spotkamy ludzi, jacy o osprzęcie i asortymencie, a także samych linach żeglarskich będą nam w stanie bardzo wiele powiedzieć. Pomóc również w znalezieniu asortymentu, wyposażeniu łodzi czy sprawieniu, iż jej obsługa nie będzie stanowić żadnego problemu.