• kontakt@tojachtczarter.pl

Samodzielna naprawa uszkodzeń w łodzi z laminatu

Samodzielna naprawa uszkodzeń w łodzi z laminatu

Jeśli mamy do czynienia z łodzią wykonaną z laminatu, powinniśmy liczyć się z tym, że z dziurami, rysami, spękaniami oraz zadrapaniami będziemy mieli do czynienia nawet na skutek niewielkiej kolizji i chwili nieuwagi w czasie podróży. Oczywiście, w takim przypadku niezbędne jest dokonanie naprawy, nie można sobie bowiem pozwolić na to, aby nie uzupełnić powstałej szczeliny. Same podejmowane przez nas czynności powinny być dostosowane do samego charakteru uszkodzenia, tylko wtedy możemy bowiem liczyć na najlepsze rezultaty. Tu najlepsze efekty przynosi współpraca ze specjalistami, choć w przypadku drobnych wad możemy dokonywać uch korekty samodzielnie.

Jeśli naszym problemem są wyłącznie drobne wady, wystarczające może okazać się wykorzystanie odpowiedniej żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Jeśli chcemy uzyskać nieco mniej konwencjonalny kolor, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby dodać do niej barwnik. Jeśli z kolei naszym problemem jest popękany żelkot w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć ten materiał, który uległ zniszczeniu. Kolejnym etapem naszych prac powinno być jego oczyszczenie i zaszpachlowanie, warto przy tym pamiętać, że i sama szpachlówka powinna być nie tylko wykonana na bazie żelkotu, ale i w odpowiednim kolorze. Po utwardzeniu nie ominie nas też polerowanie powierzchni aż do momentu, w którym stanie się ona gładka, zapewni jej to bowiem estetyczny wygląd.

Jeśli zmagamy się z popękanym laminatem, konieczne staje się połączenie ze sobą dwóch elementów. Naprawa bazuje w takim wypadku na położeniu na spękanej powierzchni dodatkowej warstwy laminatu wraz z przekładkami. Oczywiście, w różnych miejscach mogą pojawić się otwory, z tymi można sobie jednak poradzić stosunkowo łatwo wyprowadzając je szpachlówką. Dziury w laminacie również nie są aż tak poważnym problemem, jak mogłoby się to wydawać wielu osobom, walka z nimi wymaga przy tym wklejenia w miejsce, które uległo uszkodzeniu specjalnej łaty. Ta powinna być nasączona żywicą, nie można przy tym zapominać o starannym przygotowaniu samej powierzchni.

Udostępnij:

Polecamy

ACTIV Producent jachtów

Zobacz