• kontakt@tojachtczarter.pl

Z wizytą w Tczewie - najsłynniejsze jachty czekają na turystów

Z wizytą w Tczewie - najsłynniejsze jachty czekają na turystów

„Opty”, „Dal” oraz „Kumka IV” to nazwy, których nie trzeba przybliżać miłośnikom pięknych jachtów. Właśnie te trzy słynne polskie jednostki to główne elementy ekspozycji, która już za kilka miesięcy będzie czekała na zwiedzających, jeśli ci ostatni zdecydują się na wizytę w znajdującym się w Tczewie Centrum Konserwacji Wraków Statków należącym do Narodowego Muzeum Morskiego. Gdy mówimy o historii każdego z wymienionych jachtów, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jest ona niezwykła. Co więcej, wielokrotnie uwagę poświęcała jej prasa, a opowieści o nich pojawiły się też na kartach książek. Teraz, po wielu latach, znowu możemy mówić o czasach ich świetności, jest to bowiem najlepszy sposób oddania hołdu polskim żeglarzom i ich niezwykłym wyczynom. Samo zainteresowanie jachtami nie jest zresztą wcale czymś nowym, w Tczewie już od dawna zabiegano bowiem o to, aby publiczność muzealna mogła je podziwiać. Jachty już od trzydziestu lat znajdują się zresztą w zbiorach magazynowych muzeum, choć dopiero ostatnie lata to okres, w którym nie tylko znaleziono dla nich właściwe miejsce, ale i podjęto ostateczne działania konserwacyjne, które pozwoliły na przywrócenie jachtom dawnej świetności. Sama konserwacja była działaniem wielotorowym.

W pierwszej kolejności zakładała uzupełnienie brakujących elementów, konieczne było jednak również odrestaurowanie, a potem również zabezpieczenie tego, co z historycznego wyglądu jednostek dało się zachować. W odniesieniu do jachtu „Dal” najwięcej problemów sprawiało zdjęcie powłoki laminatowej po to, aby przywrócić dawne, drewniane poszycie. Ta część jachtu, która w warunkach morskich znajdowała się pod wodą, zyskała również miedzianą powłokę, co jest zgodne z ustaleniami, które miały na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czym charakteryzowała się jednostka pierwotnie. Wymieniono tez starą powłokę drewnianą w tych miejscach, w których pojawiła się taka konieczność. Taka dbałość o detale to zresztą dowód na to, jak poważnie pracownicy muzeum podeszli do przyświecającego im celu, a tym było nie tylko przywrócenie jachtom dawnego blasku, ale również zabezpieczenie ich na przynajmniej kilkadziesiąt kolejnych lat. Same wnętrza jachtów nie zostaną oddane zwiedzającym, nie przeszkadzało to jednak konserwatorom w zatroszczeniu się również o nie.

W przypadku „Opty” zadanie to było najprostsze, wnętrze jachtu było bowiem niemal kompletne i wymagało wyłącznie oszlifowania i zaimpregnowania.

Największe wymagania postawił przed nimi jacht „Kumka IV”, nie zachowała się bowiem niemal żadna dokumentacja, co w istotny sposób utrudniało zadanie związane z odtwarzaniem wnętrza jachtu. Choć jednak jacht ten jest niemal pusty, nie można nie docenić stalowego poszycia o unikatowym charakterze. Centrum Konserwacji Wraków może pochwalić się jeszcze jednym sukcesem, zyskało bowiem nie tylko piękne jachty, ale i nowy budynek.

Udostępnij:

Polecamy

ACTIV Producent jachtów

Zobacz